Aktuality

> Crashtest Škoda Roomster Euro NCAP
13.03.2010
Crashtest Škody Roomster: některým nemusí vystřelit airbag.
Boční náraz je stoprocentně bezpečný.
Škoda Roomster prošel nárazovými testy v nezávislém zkušebním ústavu Euro NCAP.
Roomster splnil očekávání konstruktérů mladoboleslavské automobilky a získal i přes malé pokárání plný počet pět hvězdiček, je tedy první pětihvězdičkovou Škodovkou, i když se nárazové testy musely opakovat.

Čelní srážka vozu s překážkou o 40 % předsazenou v rychlosti 64 km/h zvládl vůz na výbornou. Získal celkem 88 % bodů, což stačilo na maximální počet pěti hvězdiček. Volant se do prostoru pro cestující neposunul ani o milimetr, zato o 14 mm vlevo a 5 mm vzhůru vybočil sloupek řízení. To však nezpůsobilo žádný kontakt s řidičem ani nevychýlilo volant z ideální polohy. Proto se figurína nestřetla s tělesem volantu, což je pokládáno za základní předpoklad pro přežití. Řidič i spolujezdec měli drobná poranění nohou a kolen. Vytýkáno je škodovce tvrdé obložení přístrojové desky, které právě tato zranění způsobují.
Boční náraz byl pro Škodu Roomster velmi dobrý, kdy i přes značnou prosklenou plochu dostal vůz 100 % bodů.

Test byl opakován
V prvním testu měl totiž automobil závadu na elektroinstalaci. Při čelním nárazu totiž došlo k porušení vedení kabelů od akumulátorů, předepínače bezpečnostních pásů přestaly fungovat a airbagy vystřelily pozdě. Škoda Auto tedy upravila vedení kabelů.
Roomstery s výrobním číslem po VIN TMBVCB5J875025783 jsou vpořádku. Starší kusy mohou mít problémy s airbagy. Díky nedobře chráněné kabeláži od akumulátoru jim mohou v případě nehody špatně fungovat předpínače bezpečnostních pásů. Tak může být narušena souhra těchto dvou prvků pasivní bezpečnosti. Škoda Auto prý ale neplánuje svolávací akci, která by u starších roomsterů tuto nedokonalost napravila

Ochrana chodců a dětí
Děti jsou v modelové řadě Roomster ochráněny velmi dobře. Z pěti hvězdiček získal vůz čtyři a 84 % z možných bodů. Euro NCAP kritizoval například nedostatečnou signalizaci vypnutí či zapnutí airbagu na místě spolujezdce. Při srážce s chodcem byla Škoda ohodnocena dvěma hvězdičkami ze čtyř, když čelní nárazník je sice bezpečný, ale přední část kapoty je pro chodce nebezpečná.
Fotagrafie z testu Euro NCAP.
Videoklip, zachycující crashtest vozu Škoda Roomster, je dlouhý 59 sekund.
Oficiální článek o testu EURONCAP

Powered by Pavel "Kani" Hanibal
© 2006 - 2012 RoomsterClub.com